پایان سفر جنجالی «نانسی پلوسی» به تایوان

به گزارش مجله خبری نگار، به نقل از سی‌ان‌ان، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دقایقی پیش سفر پرحاشیه خود در تایوان را به پایان رساند و این منطقه را به مقصد کره جنوبی و ژاپن ترک کرد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا علی‌رغم اعتراض‌ها و هشدار‌های مقامات چین شامگاه سه‌شنبه وارد جزیره تایوان شد که به گفته مقامات چین، سفر او ناقض سیاست «چین واحد» است. پلوسی، اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکاست که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر می‌کند.

چین در نخستین واکنش عملی به سفر نانسی پلوسی به تایوان، روز چهارشنبه تحریم‌هایی را علیه تایوان در حوزه صادرات مواد غذایی و واردات برخی از کالا‌های چینی را صادر کرد و همچنین ارتش این کشور اعلام کرد چند رزمایش هم‌زمان در اطراف مرز‌های تایوان آغاز کرده و تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.

«وانگ یی»، وزیر خارجه چین بار دیگر با اعتراض به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان تأکید کرد «کسانی که به چین اهانت می‌کنند، قطعاً مجازات خواهند شد». وزیر خارجه چین که در حاشیه نشست اتحادیه کشور‌های جنوب‌شرق آسیا (آسه‌آن) صحبت می‌کرد، درباره توجیهات آمریکا برای سفر نانسی به تایوان گفت: مسخره‌بازی کامل است. آمریکا حاکمیت چین را با پوشش و لفافه به اصطلاح «دموکراسی»، نقض می‌کند.. آن‌هایی که به چین اهانت می‌کنند، مجازات خواهند شد.

وی با بیان اینکه هیچ جایی برای اقدامات و تحرکات جریان‌ها و نیرو‌های جدایی‌طلب و نیرو‌های خارجی نیست افزود: همبستگی و اتحاد چین و تایوان گرایش کلی و تاریخی و اجتناب‌ناپذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید